Organization

Director

Jan Bosch, Department of Computer Science and Engineering, Chalmers/University of Gothenburg

Steering Committee

Chair: Anders Caspár, Ericsson
Vice chair: Hanna Svantesson, Saab
Vangel Cukalevski, Axis Communications AB
Stefan Carlsson, CEVT
Lennart Krook, CEVT
Charlotte Wiberg, Chalmers
Erik Ström, Chalmers
Claes Strannegård, Chalmers
Allan Agerholm, DEIF
Jan Harding Gliemann, DEIF
Catrin Granbom, Ericsson AB
Anne Katrine Windfeld, Grundfos AB
Niels Jørgen Strøm, Grundfos AB
Anders Forsman, Jeppesen AB
Peter Sutton, Jeppesen AB
Kristian Sandahl, Linköping University
Ola Leifler, Linköping University
Jan Carlsson, Mälardalen University
Hans Hansson, Mälardalen University
Helena Holmström Olsson, Malmö University
Andreas Jacobsson, Malmö University
Robert Lagerstedt, Robert Bosch AB
Axel Franke, Robert Bosch AB
Staffan Lindgren, Robert Bosch AB
Hanna Svantesson, Saab AB
Ulf Näsström, Saab AB
Viktor Kaznov, Scania
Cornel Klein, Siemens AG
Frances Paulisch, Siemens Healthineers
Germain Olivier, Tetra Pak AB
Paolo Scarabelli, Tetra Pak AB
Miroslaw Staron, University of Gothenburg
Anders Henriksson, Volvo AB
Mari Hiljemark, Volvo AB
Hans Alminger, Volvo Cars
Kent Niesel, Volvo Cars
Markus Mesimäki, Wärtsilä
Tomi Vuollet, Wärtsilä
Jonas Åkerman, Wärtsilä
Zensact: Jonas Ekmark
Cristiano Magalhaes Campos Ferreira, ESAB
Roger Westman, Toyota Material Handling

Task Force

Ola Söder, Axis Communications AB
Axel Franke, Bosch AB
Robert Lagerstedt, Bosch AB
Staffan Lindgren, Bosch AB
Stefan Carlsson, CEVT
Jan Harding Gliemann, DEIF
Catrin Granbom, Ericsson AB
Jonas Wigander, Ericsson AB
Bengt Johansson, Ericsson AB
Henrik Viberg, Ericsson AB
Niels Jörgen Ström, Grundfos AB
Anders Forsman, Jeppesen
Vilhem Bergman, Saab AB
Christoffer Höglund, Saab AB
Torvald Mårtensson, Saab AB
Sven Nilsson, Saab AB
Viktor Kaznov, Scania
Christoph Elsner, Siemens AG
Magnus Johansson, Tetra Pak
Johan Persson, Tetra Pak
Jens Svensson, AB Volvo
Anders Henriksson, Volvo AB
Joakim Ohlsson, Volvo AB
Jens Svensson, Volvo AB
Ruben Alexandersson, Volvo Cars
Jonn Lantz, Volvo Cars
Kent Niesel, Volvo Cars
Jonatan Rosgren, Wärtsilä
Cristiano Magalhaes Campos Ferreira, ESAB
Roger Westman, Toyota Material Handling

Coordination Team

Jan Bosch, Chalmers
Miroslaw Staron, Chalmers/University of Gothenburg
Wilhelm Meding, Ericsson
Daniel Ståhl, Ericsson
Anders Forsman, Jeppesen
Kristian Sandahl, Linköping University
Jan Carlson, Mälardalen University
Helena Holmström Olsson, Malmö University
Peter Thorngren, Volvo